fallback

Защо германците не харесват препарата на AstraZeneca?

Масовото ваксиниране в страната буксува поради недостиг на ваксини, в резултат от което много германци ще трябва да чакат още месеци, докато им дойде редът

08:32 | 23.02.21 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Общо 200 служители на една болница в германската провинция Заарланд били записани за ваксинация. Но повече от половината така и не се явили в уречения час - без да предупредят, че нямат намерение да дойдат. Не само медиците от Саарланд бойкотират оксфордската ваксина - все повече хора в Германия не искат да се ваксинират с препарата на AstraZeneca, пише в обзорен материал Deutsche Welle. Вестник FAZ публикува официални данни, според които към 14 февруари в Германия са били използвани 85% от наличните дози с ваксина на BioNTech/Pfizer, около 63% от дозите с ваксина на Moderna и едва 19% от получените дози на AstraZeneca. Така възниква абсурдна ситуация. Масовото ваксиниране в страната буксува поради недостиг на ваксини, в резултат от което много германци ще трябва да чакат още месеци, докато им дойде редът, а в същото време някои от медицинските служители, които имат възможност да се ваксинират още сега, на практика се отказват от тази си привилегия.

Може би затова авторитетният седмичник Die Zeit публикува тази седмица статия с красноречивото заглавие „AstraZeneca не е ваксина второ качество“. Качествата на британската ваксина защити и известният германски вирусолог Кристиан Дростен. Заглавието на неговия подкаст по темата гласи „Ваксината на Astrа е много по-добра от нейния имидж“. С това фактически беше официално признато, че в Германия се е оформило едно не особено положително отношение към британския препарат. За това свидетелстват и две социологически изследвания, публикувани в началото на февруари. В проучването на Хамбургския университет, в което са включени отговорите на хора, които твърдо са решили да се ваксинират или все още се колебаят, 48,2% казват, че нямат предпочитание към определен препарат, 33,3% назовават ваксината на BioNTech/Pfizer, 5,8% предпочитат тази на Moderna и едва 2% изразяват предпочитание за векторната ваксина на Оксфордския университет. Сходни са и резултатите от проучването на института „Форса“. На въпроса на социолозите „Как бихте реагирали, ако ви предложат не онази ваксина, която предпочитате?“, 64% отговарят, че въпреки това биха се съгласили, докато 24% от анкетираните - тоест, всеки четвърти, казва, че навярно би се отказал от ваксиниране. И двете анкети недвусмислено показаха, че германците фаворизират ваксината на BioNTech/Pfizer. За явното предпочитание към ваксината на BioNTech/Pfizer има редица причини. Първо, тя е създадена в Германия, а германците имат доверие в качеството на местното производство. Второ, партньорът на германската фирма BioNTech - известната американска компания Pfizer - е един от лидерите в световната фармацевтична промишленост. И трето, тяхната ваксина е разработена на базата на иновативната мРНК-технология, която се смята за истинско достижение в медицината. За германската ваксина имаше и безчет публикации, медиите се надпреварваха да правят интервюта с нейните създатели - професора от Майнц Угур Шахин и неговата съпруга Йозлем Тюреджи, така че зад този препарат стоят съвсем конкретни лица. Друг важен фактор за доверието, разбира се, е високата ефективност на тази ваксина - цели 95%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:55 | 12.09.22 г.
fallback